Radzymin 15.08.2017
Pomysłodawcą aby NSZZ "Solidarność" Oddział Wołomin wziął udział w Uroczystościach Bitwy Warszawskiej w Radzyminie - miejsca symbolicznych wydarzeń z 15.08.1920r, był Pan Władysław Kolatorski - prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Radzyminie
Od rana tego dnia, braliśmy już raz udział w uroczystościach upamiętniających Bitwę "Cudu nad Wisłą" w Ossowie, o czym już wspominałem w poprzednim materiale, dlatego zmęczenie kolegów wystawiających poczet sztandarowy odciskało się na ich twarzach, ale cóż tam jest zmęczenie, kiedy trzeba się poświęcić w takich chwilach.
Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęła się Msza Święta odprawiona przez JE. Biskupa Diecezji Warszawsko - Praskiej Marka Solarczyka.
W przepięknej homilii nasyconej cechami patriotyzmu, przypomniał on, że miasto Radzymin odegrało największą rolę w dziejach Polski a także Europy w obronie chrześcijaństwa na naszym kontynencie.
Bohaterowie tamtych walk spoczywają właśnie na tym cmentarzu, dlatego wdzięczni im jesteśmy, że to oni obronili Europę przed bolszewickim najazdem, pomimo, że państwa zachodnie zgodziły się na przegraną Polski, a nawet bolszewizmowi sprzyjały, blokując dostawy broni i transporty wojska Józefa Hallera z Francji.
W tym czasie się stał się prawdziwy cud, że Polacy w odosobnieniu i mimo przeważającej siły wroga, odnieśli tak ogromne zwycięstwo zwane "Cudem Nad Wisłą". Bitwa ta jest zaliczana do siedmiu największych zwycięstw w dziejach ludzkości.
Odczytano następnie listy przygotowane specjalnie na tą uroczystość od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pani Premier RP Beaty Szydło i Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.
Pani Premier Beata Szydło i Pan Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowe,j nieobecność swoją usprawiedliwiali koniecznością obecności na terenach objętych kataklizmem huraganu, który spowodował ogromne zniszczenia wśród zabudowań na północnych ziemiach Polski.
Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpiły przemówienia okolicznościowe Pana Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego a potem Pana Burmistrza Krzysztofa Chacińskiego i Pana Jacka Sasina Posła na Sejm RP.
Następnie złożone zostały wieńce i kwiaty przez poszczególne delegacje pod pomnikiem bohaterów z roku 1920.